Matīss Vītiņš (1795-1861)

  • Goda pilsonis (10)
Vārds Matīss
Uzvārds Vītiņš
Citas vārda, uzvārda formas Cita uzvārda forma - Fītiņš. Rakstos - Mathias Vieting
Nozare Grāmatniecība. Žurnālistika. Literatūra
Nodarbošanās Žurnālists, dzejnieks
Saistība ar novadu Dzimis Lielezerē. Strādājis par skrīveri Lielezeres muižā (1819-1845). Viens no pirmajiem latviešu tautības literātiem vispār un pats pirmais latviešu tautības literāts no Saldus novada. Pirmais novadnieks, kas izpelnījies zināmu sava laika ievērību kā dzejnieks. Matīss Vītiņš devis daudz interesanta un noderīga materiāla "Latviešu Avīzēs" par notikumiem Ezerē, veselai rindai M.Vītiņa korespondenču ir virsraksti "No lielas Ezeres"
Vietvārds Saldus novads, Ezere, Lielezere
Dzimšanas dati 18.11.1795.
Dzimšanas vieta Kuldīgas apriņķis, Lielezere (tagad Saldus novads, Ezere)
Miršanas dati 28.08.1861.
Miršanas vieta Liepājas apriņķis, Purmsātu pagasts (tagad Priekules novads, Virgas pagasts), Purmsāti
Apbedīšanas vieta
Avoti Latviešu rakstniecība biogrāfijās : [biogrāfiska vārdnīca] A-Ž / LU Literatūras, folkloras un mākslas inst. - 2., pārstr. un papild. izd. - Rīga : Zinātne, 2003. - 739, [2] lpp.
Prande, Alberts. Latvju rakstniecība portrejās : literāriskās daļas līdzstrādnieki: Antons Birkerts, E.Ego, Pēteris Ērmanis, Alfreds Goba, Jānis Missiņš, Jēkabs Poruks un Jānis Siliņš : ar 1228 attēliem / Alberts Prande. - Rīga : "Letas" izdevums, 1926 (Golta un Jurjana spiestuve). - 515, [1] lpp.
Birkerts, Antons. Matīss Vītiņš // Saldus kalendārs 1995.gadam / sastādītājs Valdemārs Ancītis, fotogrāfs Jāzeps Loņko, teksta autors Antons Birkerts, Herberts Dorbe u.c. - Saldus : Dvīņi-S, 1994, 29.-33.lpp.